دسته بندی موضوعی
طرحی نو

یادداشت مدیر عامل

یادداشت مدیر عامل
IMG 0263

 

55 سال پیش مجله‌ای در کشور چاپ شد که با شعار «ماهنامه صبح امروز برای نسل دانشمند»، قشر جوان و تحصیل‌کرده را مخاطب قرار داد و صف خود را از سایر مجلات و نشریات جدا کرد. تا دهه 60  این شعار با اندکی تغییر با عنوان «ارگان جوانان مبتكر و دانشمند» زیر لوگوی مجله درج می‌شد. آن روزها اطلاع‌رسانی و دانش‌افزایی از طریق نشریات تقریبا بهترین راه دست‌یابی به هدف آگاهی‌بخشی و تحریک حس دانش‌خواهی قشر جویای معرفت بود.

طی این سالیان بخشی از جامعه‌ جویای علم از نیت بانیان مجله دانشمند بهره‌مند شده‌اند. اگرچه اصرار بر حفظ اصالت شکلی و ماهوی می‌تواند علاقه‌مندی نسل‌های گذشته را بر اساس اصل عادت همچنان حفظ و این جامعه‌ وفادار را همراه صمیمی سال‌های آتی نیز بگرداند، اما ممکن است با توجه به تغییر ذائقه نسل‌های جدید، هم‌زمان با تغییر ساختار ارتباط‌رسانی و توسعه فناوری به یک رخداد تکراری فاصله بین‌نسلی و در نهایت قطع ارتباط و شکست بینجامد.

نگارنده بر این باور است که اصل بقای عمل در دنیا، بی‌تردید با عظمت نیات و افکار فاعلین آن ارتباط مستقیم و معناداری دارد و این اصل در خصوص وارثین نیز برقرار است. از این روست که امروز ما میراث‌دار مجله‌ای وزین از پس 55 سال تلاش و خدمت بی‌وقفه هستیم   و مفتخریم که با تلاش شبانه‌روزی همکاران این موسسه توانستیم آرشیو 50‌سال مجله دانشمند با قابلیت جست‌وجوی کلمات را گردآوری کرده و برای بهره‌برداری در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار دهیم و بخشی از تاریخ علم و نشر این سرزمین را ثبت و ضبط کنیم.

بررسی اجمالی این تاریخ حاکی از نخبه‌گرایی و نخبه‌پروری مجله دانشمند طی این سالیان است. لکن تغییر پارادایم از علمی که در ذات خود نخبه‌گراست، به علمی که محصول اجتماع دیدگاه‌هاست، لزوم تغییر رویکرد مجله را گوشزد می‌کند. امروزه فرآیند مناسب برنامه‌ریزی علم و دانش، دربرگیرنده گفت‌وگوی آزاد میان نخبگان و گروه‌های مختلف است و به این منظور باید نابرابری در مشارکت گروه‌های متعدد جامعه در توسعه علمی رفع شود، مشکلات ساختاری مرتفع شود و سازوکارهای مشارکتی مناسب ایجاد شود. در نهایت نیز نقش مصرف‌کنندگان تولیدات علمی و دانش‌بنیان در ارزش‌یابی این محصولات مشخص شود تا تلالوی نخبگی مردمان پارس با همکاری و هم‌افزایی همگان از افق اندیشه‌های ژرف دوباره طلوع کند.

امروز ما هرچه عمیق‌تر بیندیشیم و خالصانه‌تر قصد کنیم، می‌توانیم این میراث ارزشمند گذشتگان را به شایستگی حفظ و به نسل‌های بعدی بسپاریم، بنابراین بر آن شدیم که مسیر تاریخی حرکت مجله را به مشتاقان بنمایانیم و برای ادامه این مسیر از همگان یاری بخواهیم. این ‌بار در کسوتی نو و با دراندازی طرحی نو. منتظر وقایع جدیدی در مجله دانشمند باشید.