دسته بندی موضوعی

مصاحبه اختصاصی دانشمند با دکتر الفت

Capture

 

   تجربه و احساس شما از حضور در مؤسسه دانشمند به‌عنوان مجموعه‌ای جوان چیست؟

 

   ضمن تشکر از مدیریت مؤسسه دانشمند که موجبات برپایی مراسم و آشنایی با ظرفیت‌های این مجموعه را فراهم نمودند، رشد خلاقیت، ابتکار، نوآوری و جوان‌گرایی به عینه در این مؤسسه ملاحظه می‌گردد. جوانانی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، در راستای منافع ملی بخشی از خدمات آموزشی مورد نیاز کشور را پوشش می‌دهند. هزینه‌هایی که در این مؤسسه صورت می‌گیرد، سرمایه‌گذاری بلند مدتی است که منافع مادی آن متوجه محرومان جامعه می‌گردد. این جوانان با ارائه الگوهای جدید در مسیر فقرزدایی گام برمی‌دارند.

   متأسفانه بخشی از مردم کشور به فقر مطلق مبتلا هستند، قدرت فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی را ندارند و فرصت‌های لازم برای شکوفایی آنان مهیا نمی‌باشد. در این راستا مؤسسه دانشمند نگاه و سرمایه‌گذاری مشارکتی و جمعی با دیگران را سرلوحه کارش قرار داده و در جهت رفع استضعاف عمل می‌کند. متقابلاً در قوه قضاییه نیز به این سو حرکت می‌کنیم، بنده و همکاران با این هدف به این مجموعه آمدیم و آمادگی همکاری‌های مشترک با نهاد تحت نظارت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) [بنیاد مستضعفان] را داریم. می‌توان گفت، به اعتبار مدیریت واحد در سطح کلان، همراه با مجموعه دانشمند یک خانواده را تشکیل می‌دهیم. امید است با فعالیت‌های زودبازده سطح زندگی عمومی و فرهنگی جامعه را ارتقاء بخشیم تا باور مردم را به مدیریت اسلامی افزایش دهیم و زندگی سعادتمندی را برای آنان رقم بزنیم.

 

 

   نقش بنیاد را در کاهش آسیب‌های اجتماعی چگونه ارزیابی می‌کنید؟ شرکت‌های دانش‌بنیان مؤسسه دانشمند چه جایگاهی در رفع بسترهای این آسیب‌ها دارند؟

 

   امروزه بحث کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی مستقیماً تحت نظارت مقام معظم رهبری قرار گرفته است. بنیاد مستضعفان به‌عنوان نهادی وابسته به دفتر رهبری نیز بایستی فعالیت‌های کاریش را متوجه مسائل و آسیب‌های جامعه نماید. در چندین سال گذشته اقدامات اجتماعی قابل توجهی در این خصوص شده است. وجود مؤسسات دانش بنیان مانند دانشمند، علمی بودن حرکت‌های اجتماعی را تضمین می‌کند.

  همان‌گونه که می‌دانیم؛ اقدام، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری، ایجاد راهبرد و اهداف عینی در حوزه اجتماعی بسیار حساسیت برانگیز است و ضریب انحراف و خطا در این حوزه باید به صفر برسد. کاهش این ضریب خطا متضمن استفاده از هسته‌های علمی مانند دانشمند به عنوان یک معیار سنجش در کنار دستگاه‌های اجرایی است. اگر خطایی در فعالیت‌های مدیران و مسئولین به وجود بیاید، این مؤسسات باید آن را شناسایی کنند. همچنین باید اولویت‌ها و مسائل اجتماعی را شناسایی کنند که فرآیند دشواری است. برای تحقق این امر شایسته است، در کنار مجریان، دانشمندان، نخبگان و فرهیختگان حضور داشته باشند تا به اقدامات سرعت و دقت بخشند و انحرافات را رفع نمایند.