دسته بندی موضوعی
حمایت بنیاد مستضعفان از شرکت‌های دانش بنیان

برگزاری نخستین رویداد ارائه نیازهای صنعتی

5006

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشمند، نخستین رویداد ارائه نیازهای صنعتی به همت موسسه تحقیق و توسعه دانشمند، روز چهارشنبه 16 بهمن ماه 1398 با حضور شرکت های دانش بنیان، فناوران، هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا و سایر جوامع علمی در محل سالن همایش‌ها بنیاد مستضعفان برگزار شد.

در این همایش دکتر خطیبی مدیرعامل موسسه تحقیق و توسعه دانشمند با اشاره به همکاری شرکت‌های دانش بنیان با بنیاد مستضعفان گفت: از دانش، نوآوری و فناوری‌های شرکت‌های دانش بنیان استفاده و از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

در ادامه افزود: این رویداد همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شده است و درب‌های بنیاد مستضعفان به روی شرکت‌های دانش بنیان گشوده شده است.

ایشان با اشاره به به اینکه بنیاد در بیش از 52 رشته صنعتی فعالیت می‌کند، گفت: فولاد، سیمان، لاستیک، شیشه، کاشی و... از جمله صنایعی هستند که بنیاد مستضعفان در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل موسسه تحقیق و توسعه دانشمند با اشاره به اینکه ظرفیت عظیمی از صنایع داخلی کشور در بنیاد مستضعفان وجود دارد، افزود: بیشتر این صنایع در زمینه صنایع تولیدی فعالیت می‌کنند.

سپس در ادامه تأکید کرد: چنانچه صنعت نتواند در نقطه اوج خود با فناوری‌های روز ارتباط برقرار کند، محکوم به افول است و برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، ما از شرکت‌های دانش بنیان استفاده می‌کنیم.

ایشان با تأکید بر اینکه می‌خواهیم نوآوری ‌ها وارد صنایع بنیاد مستضعفان شوند، افزود: بنیاد یک بازار بزرگ برای شرکت‌های دانش‌بنیانی است که بتوانند وابستگی صنایع ما را به تکنولوژی‌های وارداتی مرتفع کنند.

در ادامه دکتر خطیبی به نقش این مؤسسه اشاره کرد و گفت: مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در اتصال نیازهای فناورانه بنیاد مستضعفان به شرکت‌های دانش‌بنیان نقش مهمی دارد و رویدادی که امروز برگزار شد، یکی از ۱۵ رویداد مشابهی است که در برنامه‌های این موسسه وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه در مؤسسه دانشمند یک شبکه تحقیق و توسعه ایجاد کرده‌ایم، گفت: تمامی نیازهای مربوط به فناوری بنیاد مستضعفان در این شبکه ایجاد شده و هر شرکتی که بتواند نیازهای ما را رفع ‌کند، می‌تواند به بنیاد مراجعه و با ما همکاری کند.

سپس در ادامه مهندس یحیی چگینی مدیرعامل هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا در این مراسم گفت: شرکت‌های زیرمجموعه ما عزم جدی برای همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از فناوری و دانش روز آنها دارند.

مدیرعامل هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا ادامه داد: ما در زمینه کاشی و سرامیک فعالیت می‌کنیم به طوری که ۶۵ درصد محصولات سرامیک و ۴۵ درصد ظروف شیشه‌ای‌مان صادر می‌شود. همچنین در صنایع تایرسازی و چادر مشکی نیز فعالیت داریم و تاکنون چندین قرارداد نیز با شرکت‌های دانش‌بنیان برای همکاری با آنها امضاء شده است.

در ادامه این رویداد دکتر مهدوی معاون صندوق توسعه و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر بیش از 4600 شرکت دانش بنیان ثبت شده است که از خدمات مختلف صندوق نوآوری استفاده می‌کنند.

در ادامه افزود: یک تفاهم نامه میان صندوق توسعه و شکوفایی و موسسه دانشمند منعقد شده که طی آن، یک خط اعتباری قابل توجه سفارشاتی که از سمت موسسه دانشمند می‌آید تسهیل شده است و با یک فرآیند زمانی حداقلی صورت می‌گیرد.

ایشان با اعلام یک خبر خوب برای مجموعه شرکت‌های دانش بنیان در صنایع افزود: صندوق به عنوان بزرگترین نهاد مالی تحقیق و توسعه تا بیش از این در همکاری با دانشگاه‌ها حضور نداشت. لیکن هفته گذشته به لطف خدا این اختیار قانونی مصوب شد که صندوق در اتصال با دانشگاهها به صورت بلاعوض کار کند و در فناوری‌هایی که مورد نیاز یک شرکت دانش بنیان باشد، صندوق می‌تواند تا 70 درضد هزینه را در شرکت دانش بنیان جهت همکاری با گروه یا نهاد دانشگاه تخصیص دهد و به صورت ویژه در خصوص فناوری‌های نوظهور می‌تواند تا 90 در صد هزینه را حمایت کند.

در ادامه چهار شرکت ذیل هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا به ارائه نیازهای صنعتی خود پرداختند و در انتها جلسات فناوران و شرکت‌های متقاضی صورت پذیرفت.