دسته بندی موضوعی
در نشست روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مدیران بنیاد مستضعفان

دکتر سید حامد عسگری: دانش نوین بومی را در هلدینگ دانشمند به روز رسانی و بین المللی کرده ایم.

در نشست روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مدیران بنیاد مستضعفان
DSC 0368 edited

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی هلدینگ دانشمند مهندس محمد سعیدی کیا در نشست روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با مدیران بنیاد مستضعفان برای آشنایی با فعالیت های اقتصادی این نهاد، اظهار کرد: همراهی سفرا باعث حضور بیشتر بنیاد در کشورهای دیگر می شود، افزود: در ایران آیین نامه مقررات، آدم ها، قوانین و... وارداتی است که باید این مشکلات برطرف شود.در این نشست سیدمحمد کاظم سجادی پور معاون وزیر امور خارجه از ماموریت ویژه نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور هم گفت: سیاست دشمنان ایران بستن و منقبض کردن فضای بین المللی ماست. باید با هر وسیله انبساط بین المللی و منطقه ای را فراهم کنیم.
او اظهار داشت: شرکت ها و امکانات خوبی را در کشور داریم. این فقط در حوزه اقتصادی نیست و در حال کشف هستیم کارهای عظیمی در حوزه امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و ... انجام شده است.
او با بیان این که این کارها مسئولیت ما را افزایش می دهیم، افزود: در بعد دوم نقش سمینار انسجامی عملی در مرحله بعدی در مورد سیاست ها در خارج از کشور است. به این انسجام می رسیم که اولا سیاست های دولت اقتصاد محور است .­
سجادی پور تصریح کرد: سیاست و اقتصاد همچنان به هم درتنیده هستند که انسجام این دو حوزه ضرورت بنیادین کار ماست.
معاون وزیر امور خارجه بیان کرد: سومین نقش سمینار امروز انبساطی است. سیاست دشمنان ایران بستن و منقبظ کردن فضای بین المللی ماست. باید با هر وسیله انبساط بین المللی و منطقه ای را فراهم کنیم.
فکر می کنم وظیفه ما باز کردن فضا برای کنشگران اقتصادی در حوزه بین المللی است که در نهایت سود آن به مردم می رسد.

 

DSC 0242


سفیر ایران در بلاروس نیز در این نشست از موافقت این کشور و مقامات ایران برای تهاتر نفت با ماشین آلات صنعتی خبر داد.
در ادامه این نشست تعدادی از مدیران نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها به معرفی توانمندی های این کشورها و ظرفیت های سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی به این کشورها پرداختند.

 

DSC 0201

 

سفیر ایران در موریتانی با اشاره به طلاخیز بودن این کشور ظرفیت های فعالیت در این کشور آفریقایی در زمینه صنایع معدنی را تشریح کرد.

 


همچنین سفیر ایران در فیلیپین با اشاره به ظرفیت این کشور برای واردات محصولات کشاورزی ایران بخصوص سیب که در فیلیپین کیلویی ۳۰ دلار خریداری می شود، گفت: به زودی فیلیپین پروژه نفتی چند میلیون دلاری را در ایران آغاز می کند و این کشور آمادگی دارد تا با ایران در زمینه دور زدن تحریم ها همکاری کند که مذاکرات آن انجام شده است.

 

 DSC 0216

 

در ادامه این نشست سفیر ایران در ونزوئلا با اشاره به درخواست مقامات این کشور از جمهوری اسلامی ایران برای ورود به پروژه های نفتی و معادن طلا و منگنز افزود: ونزوئلا عضو پیمان مرکوسور بوده که بر اساس این پیمان تعرفه گمرکی ونزوئلا با برخی کشورهای همسایه اش در آمریکای لاتین صفر است و می تواند بازار خوبی برای محصولات ایرانی باشد.
همچنین ونزوئلا از ایران خواسته تا ما در این کشور کارخانه های تولید دارو تاسیس کنیم.سفیر ایران در نیجریه نیز در این نشست زمینه مناسب بنیاد مستضعفان برای سرمایه گذاری در کشاورزی و نیز صادرات سیب به این کشور را یادآور شد.

 DSC 0378

 

در این نشست دکتر سید حامد عسگری مدیر عامل هلدینگ دانشمند ضمن تشریح فعالیت های خانواده دانشمند با رویکرد جوان باوری و شایسته سالاری به ظرفیت های عملیاتی شده این مجموعه در جذب شرکت های دانش بنیان، توسعه آموزش های کاربردی، گسترش شبکه هوشمند حمل و نقل و به کارگیری از توانمندی های استارتاپ ها؛ عنوان کرد که برای نخستین بار از مشاوران بین المللی" رولند برگر" برای کل خانواده بنیاد و فعال کردن تمام ظرفیت های این مشاور بین المللی در سراسر جهان جهت استفاده بهینه از همه منابع داخلی و خارجی با رویکرد گسترش بهره وری استفاده نموده ایم.

 

DSC 0238


همچنین سفیر ایران در ارمنستان با اشاره به بازسازی مسجدی در ایروان از سوی بنیاد مستضعفان به عنوان نماد اسلامی در این کشور گفت: بنیاد می تواند در پروژه آزادراه ایران – ارمنستان – گرجستان- دریای سیاه مشارکت کند.


DSC 0241 edited


در ادامه این نشست سفیر ایران در بلاروس نیز با بیان اینکه این کشور تولید کننده قوی ماشین آلات صنعتی است، گفت: می توانیم نفت را با ماشین آلات سنگین تولید بلاروس تهاتر کنیم که توانسته ایم نظر موافق بلاروس ها را در این زمینه جلب کنیم.
او تصریح کرد: بلاروس از ایران خشکبار، پسته و خرما می خرد اما طرف ایرانی اهتمامی مناسبی در این زمینه نداشته است که بنیاد می تواند به این حوزه ورود کند.


DSC 0249


همچنین سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین نیز با بیان اینکه متاسفانه پس از جنگ بوسنی نتوانسته ایم حضور اقتصادی داشته باشیم، گفت: حتی حضور سیاسی و فرهنگی مان نیز در بوسنی از بین رفته است و در مقابل رقبای ما مانند عربستان، مالزی و چند کشور اروپایی حضور قوی در بوسنی و هرزگوین دارند. این کشور در زمینه صنایع چوب و تولید قطعات خودرو جای سرمایه گذاری دارد و با توجه به اینکه تعرفه گمرکی بوسنی با اروپا صفر است می توانیم از این کشور به سایر کشورهای اروپایی صادرات داشته باشیم.

سفیر ایران در شیلی نیز این کشور را سومین تولید کنندگان مس دنیا دانست و گفت: ۳۸ درصد درآمد شیلی از صادرات مس است و یک شرکت ایرانی قرار است به زودی در زمینه استحصال مس از معادن این کشور صادرات خود را آغاز کند.


DSC 0284


سفیر ایران در عمان هم با اشاره به فعالیت بنیاد مستضعفان در زمینه احداث کارخانه های فولاد و سیمان و اجرای پروژه های ساختمانی در عمان گفت: پیش نویس چند قرارداد جدید نیز از سوی مقامات عمان به سفارت ایران تحویل داده شد تا به مسئولان بنیاد داده شود.
او به دیدار مدیران بنیاد مستضعفان با وزیر حمل و نقل عمان اشاره و افزود: عمانی ها اخیرا مناقصه پروژه یک میلیارد دلاری ساخت آزاد راه را آغاز کرده اند و با توجه به سابقه خوب بنیاد مستضعفان در احداث ۸۰ کیلومتر تونل در آزادراه تهران – شمال، علاقه مند به سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در این پروژه عظیم آزادراهی عمان هستند.

 

DSC 0294 edited

 

در این نشست نیز سفیر ایران در اندونزی با اشاره به وجود ۱۷ هزار جزیره و ۲۶۰ میلیون نفر جمعیت به همراه روابط خوب سیاسی ایران و اندونزی افزود: این کشور بازار خوبی برای کالاها و خدمات فنی مهندسی ایران است که بنیاد مستضعفان می تواند در این زمینه سرمایه گذاری کند.

سفیر نمایندگی ایران در الجزایر نیز به قرارداد بنیاد مستضعفان مبنی بر راه اندازی کشت فراسرزمینی و ساخت کارخانه سیمان در الجزایر گفت: برای صادرات کالاهای ایرانی به شمال آفریقا لازم است خط کشتیرانی قوی مد نظر قرار گیرد.
او از مدیران بنیاد مستضعفان درخواست کرد تا این بنیاد در الجزایر به عنوان کانون ارتباطی با سایر کشورها شمال آفریقا، دفتر نمایندگی مستقل تاسیس کنند. همانگونه که دفتر نمایندگی بنیاد در روسیه توانسته ارتباطات این نهاد با سایر کشورهای سی آی اس را مدیریت کند.

در ادامه، مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نوری شاهرودی سفیر ایران در عمان، خاتمه یافت.

 

DSC 161