دسته بندی موضوعی

تشریح اهداف حضور بنیاد دانشمند در استان‌های مختلف

مدیرعامل بنیاد دانشمند در گفت‌وگو با فارس به تشریح اهداف و برنامه‌های سفرهای استانی این بنیاد پرداخت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشمند به نقل از خبرگزاری فارس، سید حامد عسگری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در رابطه با سفر روز چهارشنبه خود به اصفهان اظهار کرد: اصل سفر ما به اصفهان این است که صبح چهارشنبه با نماینده ولی فقیه در استان دیدار خواهیم داشت، همچنین به دیدار آیت‌الله مهدوی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری خواهیم رفت، با استاندار اصفهان نیز دیدار داشته و سپس با حضور در دانشگاه صنعتی اصفهان با رئیس این دانشگاه دیدار داریم و در انتها نیز از پارک علم و فناوری استان اصفهان بازدید داشته و مذاکراتی با رئیس پارک خواهیم داشت.

مشاور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در رابطه با سفرهای استانی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود: معتقد هستیم این بنیاد وظیفه ایجاد دسترسی برای همه خصوصاً افرادی را دارد که اگر به منابع دست پیدا کنند می‌توانند خود را از وضعیت ضعف خارج کرده و برای آینده خود و کشور مفید باشند.

وی ادامه داد: یکی از مسیرهای رسیدن به ایجاد دسترسی این است که ما به استان‌های مختلف مراجعه کرده و ارزیابی و برآوردی از این داشته باشیم که ظرفیت‌های استان چیست و چه دسترسی‌هایی نیاز دارد، همچنین ظرفیت‌های مجموعه بزرگ بنیاد را گزارش دهیم و از اهداف و برنامه‌هایشان آگاه شویم تا ارتباط وسیعی بین بنیاد مستضعفان و استان‌های مختلف در حوزه علم و فناوری ایجاد شود.

عسگری در ادامه بیان کرد: این اهداف مشروح را در دیدار با بزرگان استان مطرح و اعلام آمادگی می‌کنیم، همچنین آماری از وضعیت بنیاد در حوزه علم و فناوری و اولویت‌هایی که پیگیری می‌کند مطرح می‌کنیم.

مشاور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در ادامه در رابطه با اهم فعالیت‌های مؤسسه دانشمند توضیح داد: مؤسسه دانشمند 2 سرفصل اصلی دارد که به طور جدی پیگیری می‌کند، توسعه شبکه‌ تحقیق و توسعه صنفی در کشور با توجه به نیازهای اقتصادی و اجتماعی بنیاد یکی از این دو سرفصل است.

وی ادامه داد: ما نیازهای بخش اقتصادی و اجتماعی بنیاد را شناسایی کرده و این را در قالب یک نیاز در کل کشور به مسابقه می‌گذاریم و از همه شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان حوزه نوآوری در کشور، اساتید و دانشجوها تقاضا می‌کنیم که حتماً برای این نیازی که در بنیاد و در رشته‌های مختلف به صورت گسترده وجود دارد راه حلی را ارائه کنند تا ما با آن‌ها به عنوان طرف قرارداد با تیمی که بهترین پاسخ را داده وارد عمل شده و نیازمان را از طریق آن‌ها برطرف کنیم.

عسگری خاطرنشان کرد: یکی از محورهای اصلی فعالیت مؤسسه دانشمند این است که حدود 2 تا 3 شرکت در این حوزه به صورت مشارکتی با بخش خصوصی اهداف را جلو می‌برند، برای انجام این عمل در واقع نهادسازی کرده‌ایم.

مشاور رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اضافه کرد: محور دوم فعالیت ما حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است و از شرکت‌های دانش بنیانی که با محور نوآوری فراگیر فعالیت می‌کنند در کشور در قالب خرید سهام آن شرکت‌ها و تزریق منابع مالی و حمایت‌های همه جانبه که کار را به سرعت در کشور توسعه دهند، حمایت می‌شود.

وی مطرح کرد: این دو محور اصلی است که در گام اول به قرارداد پیمانکاری و مشاوره‌ای منجر می‌شود که تا امروز 40 قرارداد در این حوزه با شرکت‌های دانش‌بنیان داشته‌ایم که بتوانیم از خدمات علمی آن‌ها برای بنیاد و مجموعه‌های آن بنیاد استفاده کنیم.

عسگری در پایان گفت: در گام دوم هم به دنبال این هستیم که شرکت‌ها را به تملک مجموعه دانشمند در بیاوریم البته سطح تملک ما معمولاً زیر 40 درصد است چون باید جوان‌هایی که آن مجموعه دانش‌بنیان را راه انداخته‌اند مجموعه را اداره کنند، ما فقط منابع مالی و حمایت‌های معنوی داریم تا آن کار به سرعت توسعه پیدا کند.