دسته بندی موضوعی

عدم ارتباط صنعت و دانشگاه حلقه مفقوده حوزه صنعت است

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اگر اعتماد دوطرفه میان دانشگاه و صنعت برقرار نشود پیشرفت یک کشور و توسعه علم و خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات حاصل نمی‌شود. این روند سالانه منجر به خروج حجم زیادی ارز از کشور می‌‌شود.
636300080232477125

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشمند به نقل از خبرگزاری ایبنا، عبدالرضا مصری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روابط عمومی موسسه دانشمند درباره عدم ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: ارتباط نداشتن صنعت و دانشگاه حلقه مفقوده حوزه صنعت است.
 
وی افزود: دستگاه‌های اجرایی باید این هنر را داشته باشند که با کمترین هزینه، کارهای کارشناسی و پژوهشی انجام دهند و از منابع استفاده بهینه کنند و تمام کارهای پژوهشی با اولویت‌ها سنخیت داشته باشد.
 
مصری ادامه داد: امروز از نظر مبانی علمی ارتباط دانشگاه با صنعت یک تحول مهم در توسعه هر جامعه‌ای محسوب می‌‌شود اگر این اعتماد دوطرفه میان دانشگاه و صنعت برقرار شود سبب پیشرفت یک کشور و توسعه علم و خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات وارداتی خواهد شد که سالانه منجر به خروج حجم زیادی ارز از کشور می‌‌شود.
 
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: راه حل این موضوع هم این است که مدیران صنعتی ما با تامین نیازمندی صاحبان اندیشه از آن‌ها کمک بگیرند. از طرفی دانشگاه‌ها و مراکز علمی نیز با شناخت نیازهای صنعت و جامعه به سمت حل آن‌ها پیش بروند.
 
نماینده مردم کرمانشاه ادامه داد: با توجه به اینکه قوانین لازم از جمله معافیت‌های مالیاتی و ... برای حمایت‌های فعالیت موسسات مختلف در حوزه دانش بنیان وجود دارد بخش‌های مختلف می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند.
 
وی در ادامه درباره فعالیت موسسه‌ها و انجمن‌هایی که به ترویج دانش کمک می‌کنند، گفت: قطعا فعالیت‌های این موسسات و انجمن‌هایی که بنیان ترویج علم را دارند، شایسته تقدیر است اما باید دید روشی که آن‌ها در این زمینه به‌کار می‌گیرند چقدر به علاقه‌مند شدن عموم مردم به دانش کمک می‌کند. برای مثال چقدر می‌تواند یک جوان را ترغیب می‌کند برای اینکه به یک علم خاص علاقه‌مند شود و به صورت آکادمیک آن را دنبال کند.
 
وی در ادامه با مثالی درباره از موسسه دانشمند گفت: برای مثال موسسه دانشمند در حوزه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تلاش می‌کند که با توجه به منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد دانش بنیان در این حوزه مثبت باشد.